Zabieg discektomii szyjnej wykonywany jest z małego 3-4cm cięcia w zmarszczce na przedniej powierzchni szyi, co gwarantuje dobry efekt kosmetyczny. Odsłania się przednią powierzchnię kręgosłupa poprzez zsunięcie na bok specjalną rozwórką przełyku. Dalej operacja toczy się z oświetleniem światłowodowym, w lupach powiększających. Usuwa się z przestrzeni międzykręgowej całego dyska dochodząc do zwykle rozbudowanych na tylnych krawędziach trzonów narośli kostnych. Stosując wiertarkę szybkoobrotową z wiertłem diamentowym bezpiecznie usuwa się te narośla (tzw. osteofity) oraz przy pomocy kleszczyków pozostałą część jądra tworzącą przepuklinę, likwidując ucisk na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe.

Ostatnim etapem jest implantacja klatki międzytrzonowej bądź ruchomej protezy dysku. Tylko w wybranych przypadkach skrajnie bocznych wypadnięć jądra miażdżystego można ograniczyć się tylko do usunięcia samego wypadniętego fragmentu, bez konieczności wprowadzania implantu międzykręgowego.

Najczęściej implantuje się klatkę międzytrzonową wykonaną z PEEKu i wypełnioną substancją stymulującą kostnienie (Nanostim). W nielicznych przypadkach istnieją wskazania do implantacji ruchomej protezy dysku.

   
Tweet