Bóle kręgosłupa podczas ciąży

Wiek, praca, pozycja społeczna i los szkicuje oblicza kobiety. Jak w kalejdoskopie zmieniają się one mgnieniem oka. Jednogłośnie jednak większość kobiet twierdzi, iż ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów ich życia. „Jesteś moją mszą we dwoje” w „Liście do płodu” pisze jedna z polskich artystek. Nudności, wymioty, zgaga, biegunka lub zaparcia, żylaki, hemoroidy, rozstępy skórne i bezsenność z powodu bóli brzucha, głowy i pleców tatuują długie miesiące przed porodem.

Na bóle kręgosłupa cierpi około 50-80% kobiet w ciąży. Statystycznie, pojawią się one między 5 a 7 miesiącem, ale u niektórych mam mogą wystąpić dużo wcześniej – nawet w 8 -12 tygodniu. Waga płodu stanowi dodatkowe obciążenie i powoduje zmiany położenia środka ciężkości oraz zaburzenie naturalnej równowagi ruchu. W większości przypadków bóle okolicy krzyżowej kręgosłupa nasilają się w trzecim trymestrze. Powodów jest kilka. Rosnący poziom wydzielanej przez ciało kobiety relaksyny (i innych hormonów) rozluźnia połączenia stawowe obręczy miednicy - umożliwia to ruch i swobobne zmiany pozycji płodu, ale odbywa się to kosztem stabilizacji stawów kobiety. Zmieniony środek ciężkości ciała matki modyfikuje kąt ustawienia kości krzyżowej względem kości biodrowych co irytuje płaszczyzny stawu krzyżowo-biodrowego. Ból może występować po jednej lub obu stronach kości krzyżowej i promieniować w dół do pośladka oraz tylnej części uda nie przekraczając nigdy kolana. Zmiana pozycji w łóżku oraz wysiadanie z samochodu powodować może nasilenie dolegliwości. Ból części lędźwiowej odczuwany jest w mięśniach przebiegających wzdłuż kręgosłupa. Objawy narastają w ciągu dnia i zwykle najwyższą intensywność osiągają wieczorem. Charakterystyczne jest, że ten typ bólu nasila się podczas długiego siedzenia lub stania oraz aktywnego podnoszenia. Proszę pamiętać że nie należy postrzegać bólu pleców podczas ciąży jako normy. Dyskomfort tego okresu można w znaczący sposób złagodzić, tylko trzeba aktywnie działać.

Poniewaz podczas ciazy jest niewskazane zazywanie lekow ktore moglyby szkodzic malenstwu, przyszla mama powinna siegac po naturalne sposoby leczenia. Oto kilka przykladow ktorym warto sie przyjrzec:

Jesli odczuwasz bol w dolnej partii kregoslupa, unikaj:
- gwałtownych ruchów po przebudzeniu i podczas wstawania z łózka,
- podnoszenia przedmiotów, dźwigania, pochylania się;
- dynamicznych i spontanicznych ruchów;
- długotrwałego siedzenia w jednej pozycji

Pamietaj o cwiczeniach wzmacniajacych obrecz ledzwiowa. Silne miesnie dolnego odcinka kregoslupa zmniejszaja dyskomfort podczs ciazy, jak rowniez zapewniaja latwiejszy porod. Polecane cwiczenia to: chodzenie , jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie, yoga.

Nie noś butów na wysokich obcasach a raczej wybieraj wygodne buty by nie obciazac dodatkowo twego kregslupa.

Używaj dobrej techniki podnoszenia. Nie zginaj kręgosłupa i głowy, utrzymuj prosty tułów, rozstaw szeroko stopy. Wszystko podnoś poprzez zgięcie i wyprost nóg, nigdy kręgosłupa! Duzo kobiet ktore maja male pociechy w domu i nie przestrzegaja tej zasady, doznaja wiecej dyskomfortu.

Do siedzenia wybieraj krzesło z prostym oparciem. Staraj sie nie zakładac nogi na nogę, trzymaj je zgięte pod kątem prostym. Mozna rowniez uzywac podnozka, aby unieść kolana powyżej poziomu bioder.

Śpij na boku ze zgiętymi nogami (lub jedną, jeśli wolisz), między kolana włóż dużą poduszkę. Wskazany jest twardszy, nie zapadający się materac. Korzystaj z masażu ciążowego, znakomitej formy relaksu i terapii przemęczonych partii ciała.

Oprocz regularnych wizyt u ginekologa, warto pomysleć o badaniu kontrolnym w gabinecie rehabilitacyjnym na początku ciąży, zanim wystąpią pierwsze, niekorzystne objawy. Ból podczas ciaży, jeśli szybko zdiagnozowany można bardzo latwo usunąć.

   
Tweet